پرسشنامه پرنده هراسی
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه پرنده هراسی

این پرسشنامه توسط هدی پور رضائیان و همکاران ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی ترس از پرندگان می باشد.

این پرسشنامه دارای 16 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه پرنده هراسی تایید شده است.

فوبیا چیست؟

در طبقه بندی اختلالات اضطرابی، اختلالی به نام هراس وجود دارد که عموم مردم آن را به عنوان فوبی می شناسند. فوبیا یک اختلال اضطرابی است که با ترس غیر منطقی، شدید و اغراق شده مشخص می شود. فرد مبتلا به فوبیا می داند که ترس غیر منطقی دارد.

فوبی پرنده چگونه فوبیایی است؟

فوبیا انواع مختلفی دارد؛ یکی از انواع فوبیا، فوبیا خاص است. به عنوان نمونه ترس از حیوانات یک نوع فوبی خاص است. فردی که از گربه می ترسد یا از پرندگان واهمه دارد، مبتلا به فوبی خاص حیوانات می باشد. اورنیتو فوبیا یا ترس از پرندگان، یکی از انواع فوبیا می باشد؛ ویژگی اصلی این فوبیا ترس شدید، غیر منطقی و مداوم از پرندگان است. فردی که مبتلا به فوبیا پرندگان است، به هنگام مواجهه با پرندگان، مشاهده تصویر پرندگان در فیلم یا عکس دچار اضطراب شدید می شود.

افت فشار، تعریق، لرزش اندام ها از نشانه هایی است که یک فرد مبتلا به فوبیا به هنگام مواجهه با محرک فوبی تجربه می کند. شدت ترس از پرندگان می تواند کم یا زیاد باشد؛ اگر شدت ترس خیلی زیاد باشد بالطبع فرد اضطراب زیادی را تجربه خواهد کرد. فوبیا ممکن است با گذشت زمان بیشتر یا کمتر شود.

یک ویژگی که در فرد مبتلا به فوبیا دیده می شود، اجتناب از موقعیت هایی است که محرک فوبیک در آن وجود دارد؛ به عنوان مثال شخصی که از پرندگان می ترسد، هرگز به باغ پرندگان، باغ وحش، پرنده فروشی نمی رود. حتی ممکن است هرگز به سراغ خرید مجسمه ای با شکل پرنده نرود و در مواقع شدیدتر حتی اسم پرنده را بر سر زبان نیاورد.

دلایل ایجاد پرنده هراسی چیست؟

به طور قطع نمی توان گفت چه دلیلی باعث ایجاد فوبیا پرندگان می شود؛ اما محققان می گویند تجربیات ناخوشایند، مشاهده رفتار ترس از پرنده در والدین یا دیگران، برخی عوامل فردی می تواند منجر به پرنده هراسی در افراد شود. خوشبختانه فوبیا قابل درمان است. اگر مبتلا به فوبیای خاصی هستید با مراجعه به یک متخصص سلامت روان و بهره گیری از درمان های مختلف روان شناختی می توانید این اختلال را در خود یا دیگران درمان کنید.
مواجهه سازی یک درمان موثر برای فوبیا محسوب می شود. آیا فردی را می شناسید که مبتلا به فوبیا پرندگان باشد؟ آیا تجربه پرنده هراسی را دارید؟ در صورت تمایل به ارزیابی متغیر پرنده هراسی می توانید از پرسشنامه معتبر پرنده هراسی استفاده کنید.

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

این پرسشنامه توسط چه کسی ساخته شده است؟

این پرسشنامه توسط هدی پور رضائیان و همکاران ساخته شده است.

آیا این پرسشنامه روایی و پایایی دارد؟

بله این پرسشنامه روایی و پایایی دارد.

هدف از ساخت این پرسشنامه چیست؟

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی پرنده هراسی می باشد.

این پرسشنامه چند سوال دارد؟

این پرسشنامه 16 سوال است.

آیا این پرسشنامه نمره گذاری دارد؟

بله این پرسشنامه نمره گذاری دارد.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام