تست طرحواره های یانگ + تفسیر پیشرفته
تست MBTI - شخصیت شناسی
 • توضیحات محصول
 • دیدگاه ها (0)
 • سوالات متداول

چرا باید تست MBTI را انجام دهم؟

برای شناخت دقیق شخصیت، آشنایی با تیپ شخصیتی ویژه شما، نقاط قوت و ضعف شخصیت و بسیاری از موارد کاربردی دیگر می توان از تست MBTI استفاده نمود.

کاربرد تست MBTI

این تست 87 سوالی به شما کمک می کند تا انگیزه ها، تمایلات، خواسته های خود را بهتر بشناسید

این تست به شما در درک بهتر نقاط قوت و نقاط ضعف کمک ویژه ای می کند.

علاوه بر آن، با انجام این تست می توانید روابط و تعاملات سازنده تری با دیگران برقرار کنید و روابط خود را بهبود ببخشید.

متخصصین سلامت روان از این تست در جهت مشاوره های فردی، مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره بین فردی استفاده می کنند.

همچنین این تست در مشاوره شغلی و انتخاب نیروی انسانی متناسب و مشاوره تحصیلی به سبب شناخت بهتر علایق و انتخاب رشته بهتر کاربرد دارد.

معیارهای اصلی تست MBTI

MBTI افراد را بر اساس 4 معیار اصلی که شامل 8 ویژگی می شود، مورد بررسی قرار داده و در نهایت تیپ شخصیتی فرد که شامل یک کد چهار حرفی می شود را به فرد نسبت می دهد.

آزمون MBTI دارای 16 تیپ شخصیتی بر مبنای این 8 ویژگی می باشد.

معیارهای اصلی این تست شامل، درونگرایی در مقابل برون گرایی یعنی عامل E و I، حسی در مقابل شهودی یعنی عامل S و N، منطقی در مقابل احساسی یعنی عامل T و F  و ادراکی در مقابل قضاوتی یعنی عامل P  و J می شود.

برون گرایان افرادی هستند که از تعامل و معاشرت با دیگران لذت می برند، آن ها عمل گرایانی هستند که از جمعیت شلوغ خوششان می آید. درون گرایان، نقطه مقابل برون گرایان هستند؛ آن ها فکرگرا بوده و تمایل به تمرکز بر دنیای درون خود دارند. آن ها دوستان اندک اما روابط با کیفیت را ترجیح می دهند.

شهودی ها هر آنچه که مربوط به امور و الگوهای انتزاعی می شود را ترجیح می دهند؛ آن ها علاقه مند به تفکر در مورد مسائل و جنبه های انتزاعی هستند. در مقابل حسی ها، توجه زیادی بر واقعیت و هر انچه که بتوان آن را از طریق حواس پنجگانه درک کرد، دارند. آن ها از تمرکز بر تجربیات عینی، لذت می برند.

منطقی ها تمایل زیادی به دلیل و منطق و استدلال دارند؛ آن ها برای تصمیم گیری به داده ها و اطلاعات بر مبنای واقعیت و عینیت تمرکز می کنند اما احساسی ها در تصمیم گیری های خود به احساسات توجه می کنند و حتما دیگران را در نظر می گیرند.

در نهایت، قضاوتی ها ساختار، قاعده و چهارچوب را ترجیح می دهند، آن ها نظم و سازماندهی را دوست دارند. بر خلاف آن ها، ادراکی ها تمایل به محیط های انعطاف پذیر تر و کمی بی برنامه تر دارند.

نگاهی اجمالی به 16 تیپ شخصیتی در آزمون MBTI

 1. تیپ شخصیت INTJ (معمار): ذهن درخشان و خلاق
 2. تیپ شخصیت INTP (منطق گرا): علاقه مند به بررسی قطعات و ابزار
 3. تیپ شخصیت ENTJ (فرمانده): خستگی ناپذیر در برابر کسب اهداف
 4. تیپ شخصیت ENTP (مجادله گر): با انگیزه و به دنبال فرصت
 5. تیپ شخصیت INFJ (حامی): حمایتگر دیگران
 6. تیپ شخصیت INFP (تسهل کننده): دارای روح بزرگ و افکار پر احساس
 7. تیپ شخصیت ENFJ (پیشرو): مقاوم در برابر مشکلات و اراده در برابر اهداف
 8. تیپ شخصیت ENFP (مبارز): جمع گرا
 9. تیپ شخصیت ISTJ (بازرس):دقیق و منطقی و وقت شناس
 10. تیپ شخصیت ISFJ (مدافع ): با استعداد اما محافظه کار
 11. تیپ شخصیت ESTJ (اجرایی): خوش برخورد و مورد توجه دیگران
 12. تیپ شخصیت ESFJ (سفیر): محبوب اما حساس
 13. تیپ شخصیت ISTP (ماهر): عمل گرا
 14. تیپ شخصیت ISFP (ماجراجو): هنرمند و دارای ایده های نو
 15. تیپ شخصیت ESTP (کارآفرین): با انگیزه و پرتلاش
 16. تیپ شخصیت ESFP (سرگرم کننده): پر انرژی و پر هیجان

ترجیحات اساسی در آزمون MBTI

در این آزمون چهار ترجیح اساسی وجود دارد؛ این چهار ترجیح عبارت اند از:

 • ترجیح اول: دنیای مورد علاقه یا سبک انرژی که بیانگر ترجیح افراد برای تمرکز بر دنیای بیرونی یا درونی است؛ افرادی که بر دنیای بیرون متمرکز هستند، برون گرا و افرادی که متمرکز بر دنیای درون خود هستند، درون گرا می باشند.
 • ترجیح دوم شامل اطلاعات یا سبک تفکر افراد است؛ افرادی که تمایل به لمس اطلاعات دارند، افرادی حسی و افرادی که روی معنا و مفهوم مسائل تمرکز می کنند، شهودی هستند.
 • ترجیح سوم شامل نوع تصمیم گیری یا سبک ارزشی است؛ بر همین اساس افرادی که تمایل به منطق و استدلال دارند، منطقی و کسانی که به احساس و نیاز مردم توجه می کنند، احساسی هستند.
 • در نهایت، ترجیح چهارم اشاره به ساختار و سبک زندگی دارد؛ افرادی که علاقه مند به قاعده و قانون هستند، قضاوتی و افرادی که انعطاف پذیری بیشتری دارند، ادراکی هستند.

تاریخچه تست MBTI

MBTI که یک تست خودشناسی است، توسط یک مادر و دختر به نام ایزابل مایرز و کاترین بریگز طراحی و ساخته شده است؛ این آزمون بر مبنای نظریات یونگ ساخته شده است. مایرز و بریگز پس از بررسی نظریه یونگ به این نتیجه رسیدند که می توانند این نظریه را به صورت کاربردی در بیاورند و از آن برای شناخت شخصیت استفاده کنند.

در نتیجه آن ها این تست شخصیت را در سال های جنگ جهانی دوم ساخته و پس از اینکه این تست را روی اعضای خانواده خود بررسی کرده اند، آن را به عموم مردم معرفی کردند.

در صورتی که تمایل به شناخت شخصیت و نقاط قوت و ضعف خود داشته باشید می توانید از این تست روان شناختی معتبر که در سراسر دنیا محبوب و پرکاربرد است، استفاده کنید.

شروع آزمون بصورت آنلاین
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

تست MBTI چیست؟

آزمون MBTI، یک تست معروف در جهان برای سنجش 16 تیپ شخصیتی است که توسط مایرز و بریگز بر اساس نظریه یونگ ساخته شده است.

کاربرد تست MBTI چیست؟

از این تست می توان مشاوره شغلی، تحصیلی، ازدواج، انواع پژوهش، شناخت مولفه های شخصیتی، شناخت نقاط قوت و ضعف شخصیت و... کاربرد دارد.

آیا ممکن است در تست های بعدی تیپ شخصیتی فرد تغییر کند؟

بله، به این دلیل که مولفه های شخصیتی هر فرد ممکن است در اثر موارد متعددی تغییر کند. مثلا فردی برون گرا است ولی در اثر ارتباط با محیط و مسائلی که برایش پیش میاید، به سمت درون گرایی تمایل می شود.

آیا انجام تست MBTI برای انتخاب شغل کافی است؟

خیر! تست MBTI مولفه های شخصیتی شما را سنجیده و برای انتخاب شغل مولفه های مهم دیگری اهمیت دارد مانند استعداد و هوش و ... که برای هرکدام از این ابعاد می توانید تست های دیگری را انجام دهید. مثلا برای سنجش هوش می توانید از تست هوش گاردنر، برای سنجش رغبت خود به کار می توانید تست رغبت سنجش شغلی استرانگ و یا برای سنجش استعداد خود می توانید تست دیسک را انجام دهید.

تست های مکمل تست MBTI چیست؟

تمامی تست های شخصیت مانند: تست شخصیت شناسی نئو، تست شخصیت شناسی کتل و ... می توانند مکمل تست MBTI باشند.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام