پرسشنامه خرید وسواسی فابر و اوگین
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه خرید وسواسی فابر و اوگین

این پرسشنامه توسط فابر و اوگین در سال 1992 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی میزان خرید وسواسی در افراد است.

این پرسشنامه دارای 7 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه خرید وسواسی فابر و اوگین تایید شده است.

وسواس چیست؟

وسواس یکی از اختلالات روانی می باشد. در کتابچه راهنمای تشخیصی روان شناسان، طبقه ای از اختلالات به اختلال وسواس، اختصاص دارد. در این طبقه اختلالات وسواسی همچون، وسواس فکری عملی، وسواس موکنی و پوست کنی، وسواس احتکار قرار دارند. باید بدانید وسواس و اختلالات وسواسی چیزی فراتر از شستشوی مداوم و توجه و انزجار از آلودگی است؛ ویژگی ای که عموم مردم وسواس را با آن می شناسند. در واقع موارد ذکر شده برخی از ویژگی های وسواس هستند اما همه ی این ویژگی ها نیستند.

وسواس را مجموعه از افکار، تصاویر و تکانه های ناخوشایند معرفی کرده اند که برای فرد ناراحت کننده و آزار دهنده است و بدون خواست و اراده فرد به ذهن او متبادر می شود. فردی که افکار وسواسی دارد، برای رهایی از اضطراب افکار وسواسی اش، دست به اعمال وسواس گونه مانند شستشوی دست می زند، این ساده ترین تعریفی است که می توانیم از اختلال وسواس ارائه کنیم.

وسواس خرید چیست؟

برخی از رفتارهای وسواس گونه مانند وسواس خرید کردن وجود دارد که به عنوان یک اختلال رسمی تشخیص گذاری نمی شود اما وضعیت روان شناختی است که عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و او را با چالش مواجه می کند.
وسواس خرید وضعیت روان شناختی است که فرد مبتلا به آن، به سختی می تواند در برابر خرید کردن، وسایل ضروری یا غیر ضروری مقاومت کند. فرد مبتلا به دلیل اعتیاد و دل مشغولی مداومی که به خرید کردن دارد، با مشکلات مالی درگیر می شود. افکار فرد مبتلا دائما حول محور خرید وسایل مختلف می چرخد. در نهایت فرد به دلیل وسواسی که در مورد خرید تجربه می کند، ممکن است با مشکلات و چالش های مختلفی در زندگی شخصی، روابط بین فردی، مدرسه و محل کار و خانه و غیره مواجه شود. لازم است بدانید، فرد مبتلا به این وسواس، زمان زیادی را در روز صرف خرید و فکر کردن به کالای غیر لازم و غیر ضروری می کند.

عمده خرید های فرد مبتلا به وسواس خرید شامل لباس، کفش، ظرف، جواهرات و.. می شود. فرد مبتلا ترجیح می دهد به صورت آنلاین یا به تنهایی خرید کند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، افراد مبتلا به وسواس خرید کردن ممکن است به صورت همزمان، اختلالاتی مانند افسردگی یا اضطراب را تجربه کنند. در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر وسواس خرید داشتید، می توانید از پرسشنامه ای که توسط فابر و اوگین ساخته شده است، استفاده کنید.

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

پرسشنامه خرید وسواسی فابر و اوگین چیست؟

ارزیابی وسواس خرید هدف ساخت این پرسشنامه است.

این پرسشنامه توسط چه کسی ساخته شده است؟

این پرسشنامه توسط اوگین و فابر ساخته شده است.

آیا این تست روایی و پایایی دارد؟

بله این پرسشنامه روایی و پایایی دارد.

آیا این پرسشنامه نمره گذاری دارد؟

بله این پرسشنامه نمره گذاری دارد.

این پرسشنامه چند مولفه دارد؟

این پرسشنامه تک مولفه ای است.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام