تست طرحواره های یانگ + تفسیر پیشرفته
پرسشنامه ارزیابی رابطه والد – فرزند فاین (PCRS)
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه ارزیابی رابطه والد – فرزند فاین (PCRS)

این پرسشنامه توسط توسط فاین، مورلند، و اندرو اسچووبل در سال 1983 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی کیفیت ارتباط والدین و فرزندان می باشد.

این پرسشنامه دارای 24 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه ارزیابی رابطه والد – فرزند فاین و همکاران (PCRS) تایید شده است.

دو فایل مقاله نیز ضمیمه شده است.

رابطه بین والد و فرزند

سلامت روان اشاره به وضعیتی دارد که فرد در آن از نظر روان شناختی در وضعیت مطلوبی قرار دارد، احساس بهزیستی و رفاه ذهنی را تجربه می کند و توانایی بالایی در مقابله با استرس ها و چالش های زندگی دارد. سلامت روان بر تمام ابعاد زندگی تاثیر گذاشته و عملکرد فرد را در موقعیت های مختلف ارتقا می دهد.
لازم به ذکر است، سلامت روان می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد. به عنوان مثال، یکی از مواردی که بر میزان سلامت روان و عملکرد افراد در زندگی تاثیر مثبت می گذارد، رابطه فرد با والدین خود است.

رابطه ای که والدین با فرزندان خود برقرار می کنند، آینده و زندگی فرزند را تحت تاثیر قرار می دهد؛ روان شناسان بر این باورند، سبک فرزند پروری و سبک دلبستگی فرد تاثیر زیادی بر سلامت روان او می گذارد. مشخصا کودکانی که سبک فرزند پروری ایمن داشته اند، یعنی والدین خود را در مواقع لزوم کنار خود داشته اند و هر کجا که نیاز بوده به والدین خود پناه برده اند، از نظر روانی در وضعیت مطلوب تری قرار می گیرند.

از دیگر سو، سبک فرزند پروری مقتدرانه که در آن والدین ضمن توجه به کودک خود، از او انتظاراتی داشته و برای او تکالیفی تعیین می کنند، یکی از بهترین سبک های فرزند پروری بوده و این سبک به تعامل بهتر و رابطه خوب میان والدین و فرزندان کمک می کند.

به طور کلی، هرچه رابطه میان والدین و فرزندان بهتر باشد تاثیرات مثبت این رابطه خوب بر زندگی والد و فرزند مشهود خواهد بود. بنابر پژوهش های انجام شده، رابطه خوب میان پدر و مادر و فرزند بر رضایت از زندگی، ارتقای کیفبت زندگی، پیشرفت تحصیلی، رفتارهای پرخاشگرانه کمتر، تربیت بهتر، صمیمیت بیشتر و ... تاثیر دارد.

والدین باید دانش و آگاهی خود را در زمینه فرزند پروری و تقویت رابطه با فرزند بالا ببرند چرا که رابطه خوب میان والد و فرزند به تقویت اعتماد به نفس، عزت نفس، استقلال، کنجکاوی، خلاقیت، خودمختاری کودک کمک می کند.

لازم به ذکر است، این پرسشنامه دارای دو فرم می باشد؛ یک فرم به سنجش رابطه مادر با فرزند و فرم دیگر به بررسی رابطه پدر با فرزند می پردازد. سوالات هر دو فرم یکسان بوده و فقط کلمات پدر و مادر در این فرم ها تغییر کرده است؛ فلذا ما در این فایل فقط یکی از فرم ها را آورده ایم اما در فرم های پدر و مادر عواملی مختلفی مورد بررسی قرار می گیرند.

در صورت تمایل به ارزیابی کیفیت ارتباط والدین و فرزندان می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

 
 

 

 

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

هدف از ساخت این پرسشنامه چیست؟

این پرسشنامه با هدف ارزیابی کیفیت ارتباط والدین و فرزندان ساخته شده است.

بهترین سبک فرزندپروری چیست؟

سبک فرزند پروری مقتدرانه که در آن والدین ضمن توجه به کودک خود، از او انتظاراتی داشته و برای او تکالیفی تعیین می کنند، یکی از بهترین سبک های فرزند پروری بوده و این سبک به تعامل بهتر و رابطه خوب میان والدین و فرزندان کمک می کند.

ویژگی کودکانی که سبک دلبستگی و فرزندپروری ایمن دارند، چیست؟

مشخصا کودکانی که سبک فرزند پروری ایمن داشته اند، یعنی والدین خود را در مواقع لزوم کنار خود داشته اند و هر کجا که نیاز بوده به والدین خود پناه برده اند، از نظر روانی در وضعیت مطلوب تری قرار می گیرند.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام