تست طرحواره های یانگ + تفسیر پیشرفته
پرسشنامه قدرت خرید
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه قدرت خرید

این پرسشنامه توسط ؟ ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی میزان قدرت خرید مردم می باشد.

این پرسشنامه دارای 18 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه قدرت خرید تایید شده است.

قدرت خرید

اگر جز افراد علاقه مند به دنبال کردن اخبار اقتصادی، فرهنگی و سیاسی باشید، احتمالا اصطلاح قدرت خرید، به گوشتان خورده است و شنیده اید که می گویند قدرت خرید مردم کم شده است یا مردم دیگر مانند قدیم توانایی خرید محصولات مورد نظرشان را ندارند.

سوالی که ممکن است در مورد قدرت خرید پیش بیاید این است که آیا قدرت خرید می تواند میزان فقر عمومی، ثروت عمومی، رفاه عمومی را تعیین کند؟ اگر قدرت خرید مردم بالا باشد احساس رفاه و رضایت آن ها از زندگی بیشتر می شود؟ اصلا راهکاری برای افزایش قدرت خرید وجود دارد؟

قدرت خرید اصطلاحی است که به طرق مختلف معنا شده است و ممکن است مردم تصورات گوناگونی در مورد این اصطلاح داشته باشند؛ به عنوان مثال برخی فکر می کنند قدرت خرید به معنای دسترسی به کالا و خدمات مورد نظر است یا مفهومی است که اشاره به سهم قیمت یک کالا از درآمد ماهیانه دارد که تمامی این تعاریف که در ذهن عموم وجود دارد، غلط است.

یک واحد پول را در نظر بگیرید؛ این واحد پول هر چیزی مانند ریال، دلار یا یورو می تواند باشد؛ حال با این واحد پول چه چیزهایی می توانید بخرید یا به عبارت بهتر چقدر توان خرید یک کالا یا محصول را دارید؟ پاسخ به این سوال بیانگر قدرت خرید شما می باشد.

علاوه بر آن، توانایی تامین مخارج زندگی، پرداخت کرایه خانه، پرداخت قبوض و... هم با قدرت خرید افراد در ارتباط است.

پس قدرت مقدار کالا، خدمات و محصولاتی است که شما می توانید با یک واحد پولی یا ارزی خریداری کنید. مثلا شما در سال 1350 با پرداخت 1000 تومان می توانستید یک خانه بزرگ خریداری کنید اما اکنون با این مقدار پول چه چیزهایی را می توانید خریداری کنید؟ پاسخ به این سوال قدرت خرید شما را مشخص می کند که احتمالا نشانگر کاهش قدرت خرید شما خواهد بود. هرچه قدرت خرید افراد بیشتر باشد، توانایی افراد بالاتر رفته و عملکرد بهتری در تبادل ارز و تجارت خواهند داشت.

نکته مهمی که در خصوص قدرت خرید باید به آن اشاره کنیم آن است که اگر یک فرد درآمد ثابت داشته باشد اما قیمت ها به نسبت درآمد افزایش داشته باشد، قدرت خرید فرد کاهش پیدا می کند.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر میزان قدرت خرید مردم داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر که توسط این محقق ساخته شده است، استفاده کنید و به اطلاعات ارزشمندی در این زمینه دست پیدا کنید.

 
 

 

 

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

پرسشنامه قدرت خرید چیست؟

ارزیابی میزان قدرت خرید هدف ساخت این پرسشنامه است.

قدرت خرید به چه معناست؟

درت خرید به معنای دسترسی به کالا و خدمات مورد نظر است یا مفهومی است که اشاره به سهم قیمت یک کالا از درآمد ماهیانه دارد که تمامی این تعاریف که در ذهن عموم وجود دارد، غلط است.

چگونه قدرت خرید کاهش می یابد؟

اگر یک فرد درآمد ثابت داشته باشد اما قیمت ها به نسبت درآمد افزایش داشته باشد، قدرت خرید فرد کاهش پیدا می کند.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام