پرسشنامه رفتار اوایل کودکی روتبارت (ECBQ-VSF)- فرم کوتاه
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه رفتار اوایل کودکی روتبارت (ECBQ-VSF)

این پرسشنامه توسط روتبارت و دانشجویانش در سال 2009 ساخته شده است.

این پرسشنامه دارای سوالاتی مرتبط با  فرآیند های واکنشی، خود تنظیمی و سیستم حسی حرکتی کودکان و با هدف ارزیابی خلق و خوی کودکانی که 18 تا 36 ماهه هستند، تدوین شده است.

پرسشنامه رفتار اوایل کودکی روتبارت، دارای 36 سوال است که این 36 سوال هرکدام با یک طیف لیکرت 8 درجه ای ارزیابی می شوند. سوالات به ترتیب با اعداد صفر تا 7 نمره گذاری می شوند. طیف لیکرت این سوالات شامل گزینه هایی مانند: کاربرد ندارد، هرگز، خیلی به ندرت، کمتر از نیمی از زمان، حدود نیمی از زمان، بیش از نیمی از زمان، تقریبا همیشه و همیشه است.

همچنین این پرسشنامه شامل سه مقیاس زیر است:

  • عاطفه منفی
  • شادخویی / برونگرایی
  • خودکنترلی

نوزادی که پس از به دنیا آمدن، توسط مادر و مراقبانش نگهداری می شود، پس از سنین نوزادی وارد دنیای کودکی می شود. سنینی که از تمام جهات برای یک کودک مهم است و البته که می تواند برای والدین کودک نیز تنش زا باشد. مراقبت از کودک در این دوره ی سنی بسیار مهم است. مهم است که والدین از همه لحاظ مراقب کودک خود باشند و رفتار های مربوط به سنین کودکی را در فرزند خود درک کنند. کودک در این دوران به سرعت رشد می کند و دستخوش تغییر می شود.

علاوه بر وجود یک سری رفتار های مشترک در کودکان که در سرارسر جهان و در تمام کودکان مشاهده می شود، کودکان دارای رفتار های منحصر به فرد خود نیز هستند. کودکی که در یک دوره سنی از لحاظ خلقی آرام است و کمتر بهانه می گیرد ولی کودک دیگر در همان سن بدخلق و بهانه گیر است؛ و یا مثال هایی مشابه این مورد. کودکی که از جمعیت بیزار است ولی کودک هم سن او دوستدار شلوغی است. کودکان هم می توانند مانند بزرگسالان رویداد های منفی و آسیب زا را تشخیص بدهند و یا دچار ناراحتی و استرس شوند. آن ها اتفاقاتی که در محیطشان روی می دهد را درک کرده و به اندازه ی خودشان می فهمند. مهم است که محیطی امن برای کودکانمان فراهم کنیم.

علاوه بر این تفاوت ها کودکان علاوه بر اینکه روند رشد جسمانی را طی میکنند و طبق آنچه که می دانیم، رشد تک بعدی نیست و جنبه های مختلفی دارد، علاوه بر رشد جسمانی در همان دوره کودکی دارای رشد عاطفی و هیجانی و رشد اجتماعی و ... نیز هستند. رفتاری که کودکان در اوایل کودکی از خود نشان می دهند، توسط والدینشان دیده می شود و والدین می توانند بر حسب رفتاری که کودک دارد به نیاز های او پاسخ بدهند و نیازش هایش را تامین کنند.

به طور کلی درک رفتار کودکان و رفع به موقع نیاز های آنان می تواند دوران کودکی را هم برای والد مراقب و هم کودک راحت تر کند و الته که دوران کودکی را شیرین تر و لذت بخش تر و به دور از تنش و استرس بدل سازد. اگر شما هم یک مادر و یا والد هستید که فرزندی دارید که در دوران کودکی می باشد، از مقیاسی که برای سنجش رفتار اوایل کودکی برای کودکان توسط پزشکی به نام روتبارت تهیه شده، استفاده کنید.

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

رفتار کودکان در اوایل کودکی توسط چه کسی سنجیده می شود؟

رفتار کودک توسط مادر و یا مراقب کودک سنجیده می شود.

پرسشنامه رفتار اوایل کودکی روتبارت (ECBQ-VSF) توسط چه کسی طراحی شده است؟

این پرسشنامه توسط دکتر روتبارت با همراهی دانشجویانش طراحی شده است.

طیف لیکرت پرسشنامه رفتار اوایل کودکی روتبارت (ECBQ-VSF) چند درجه ای است؟

طیف لیکرت این پرسشنامه 8 درجه ای و از 0 تا 7 نمره گذاری می شود.

پرسشنامه رفتار اوایل کودکی روتبارت (ECBQ-VSF) چیست؟

این پرسشنامه به ارزیابی رفتارهای معمولی که کودکان باید در کودکی داشته باشند، می پردازد.

آیا پرسشنامه رفتار اوایل کودکی روتبارت (ECBQ-VSF) دارای روایی و اعتبار است؟

بله، این پرسشنامه دارای ثبات درونی و بیرونی است.

آیا پرسشنامه رفتار اوایل کودکی روتبارت (ECBQ-VSF)، محدودیت سنی دارد؟

بله، این پرسشنامه ویژه ارزیابی کودکان 18 تا 36 ماهه می باشد.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام