پرسشنامه انگیزش تحصیلی
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه انگیزش تحصیلی

این پرسشنامه با داشتن 55 سوال قصد ارزیابی میزان انگیزش تحصیلی در میان دانشجویان را دارد.

مقیاس به کار برده شده در این پرسشنامه لیکرت چهار درجه ای است و نحوه پاسخ گویی به سوالات بر اساس بسته پاسخ و شامل گزینه های کاملا موافقم، موافقم، مخالفم و کاملا مخالفم می باشد.

انگیزش تحصیلی

یکی از راه هایی که برای موفقیت برای جوانان و نوجوانان ترسیم می شود، درس خواندن می باشد. البته که درس خواندن فقط برای جوانان نیست و هر فرد در هر سنی که باشد اگر تمایل به درس خواندن داشته باشد می تواند برحسب علاقه و موارد دیگر که بر تصمیم گیری دخیل هستند، رشته تحصیلی مورد علاقه خود را انتخاب و شروع به تحصیل نمایند. تصمیم گیری برای درس خواندن جز تصمیمات مهم در زندگی هر فردی محسوب می شود. اما آنچه که مهم است این است که زمانی که فرد اقدام به آموختن و یادگیری کرد، در مسیر درس خواندن دست از حرکت نکشد و درس خواندن را ادامه بدهد. اما یکی از عواملی که در حین درس خواندن مهم است و می توان گفت که باید وجود داشته باشد، داشتن انگیزش تحصیلی است. اگر فرد در جریان یادگیری و تحصیل در هر سن و مقطعی که باشد از میزان انگیزه کافی برخوردار باشد، می توان گفت که این انگیزه بالا می تواند پیش بین خوبی برای کسب موفقیت در فرد باشد.

مواردی که تاثیر مثبت در انگیزش تحصیلی دارند

فردی که انگیزه بالایی در درس خواندن دارد و در حین تحصیل از انگیزش تحصیلی برخوردار است، اهداف خود را به خوبی تعیین کرده و برای رسیدن به آن ها از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. هدف گذاری برای دانش آموزان و دانشجویان یکی از موارد مهم در جریان انگیزش است. هم چنین پس از تعیین اهداف اینکه فرد به صورت مستمر فرآیند یادگیری را پیگیری کند و مرتبا مطالب را خوانده و در صورت نیاز از دیگران سوال کند، می تواند بر میزان انگیزش تحصیلی او اثر بگذارد. گاها فرد برای اینکه سطح دانسته ها و معلوماتش را بالا ببرد با دیگران به رقابت می پردازد؛ هرچه رقابت با دیگران در جهت مثبت و سازنده تری باشد به فرد کمک بیشتری خواهد کرد.

مواردی که تاثیر منفی در انگیزش تحصیلی دارند

مواردی که می تواند در جریان انگیزش تحصیلی تاثیر منفی بگذارد، عدم علاقه فرد به درس خواندن است. فردی که درس می خواند تا فقط چیزی را خوانده باشد و در واقع رفع تکلیف کرده باشد احتمالا انگیزه بالایی برای درس خواندن ندارد و حتی اگر ساعت ها هم مشغول درس خواندن باشد، چون این کار را با علاقه انجام نمی دهد ممکن است، نتایج خوبی برای او در پی نداشته باشد.

پس آنچه مسلم است داشتن انگیزه و انگیزش تحصیلی در روند پیشرفت افراد در دروس موثر است. این پرسشنامه هم به ارزیابی میزان انگیزش تحصیلی بر روی دانشجویان می پردازد.

دانلود رایگان
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

این پرسشنامه چه نوع پرسشنامه ای می باشد؟

این پرسشنامه یک پرسشنامه محقق ساخته است.

این پرسشنامه با چه هدفی ساخته شده است؟

این پرسشنامه با هدف ارزیابی انگیزش تحصیلی در میان دانشجویان ساخته شده است.

نحوه پاسخ گویی به سوالات بر چه اساس است؟ 

سوالات این پرسشنامه بر اساس روش بسته پاسخ می باشد.

مقیاس استفاده شده در این پرسشنامه چیست؟

در این پرسشنامه از مقیاس لیکرت چهار درجه ای استفاده شده است.

این پرسشنامه دارای چند سوال است؟

این پرسشنامه دارای 55 سوال است

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام