تست طرحواره های یانگ + تفسیر پیشرفته
تست اضطراب مرگ (FOD)
 • توضیحات محصول
 • دیدگاه ها (0)
 • سوالات متداول

چرا باید تست اضطراب مرگ FOD را انجام دهم؟

اگر جز افرادی هستید که فکر می کنید از مرگ می ترسید، می توانید از این تست در جهت ارزیابی میزان اضطراب یا ترس از مرگ استفاده کنید

لازم به ذکر است، اضطراب مرگ یکی از مهم ترین عواملی است که بر کاهش سلامت روان تاثیر می گذارد.

کاربرد تفسیر تست اضطراب مرگ (FOD)

 • آشنایی با میزان ترس و اضطراب از مرگ
 • آشنایی با اثرات اضطراب مرگ بر روان فرد
 • آشنایی با راهکارها، فیلم ها و کتاب هایی برای کاهش اضطراب مرگ

ویژگی های تست اضطراب مرگ FOD

 • تست اضطراب مرگ توسط کالت لستر طراحی و ساخته شده است.
 • هدف از ساخت این تست ارزیابی اضطراب از مرگ یا تاناتوفوبیا در افراد است.
 • این تست دارای 32 سوال است.
 • آزمودنی می تواند به سوالات این تست بر اساس یک طیف لیکرت پنج گزینه ای پاسخ دهد.
 • برای پاسخ دادن به سوالات این پرسشنامه به  5 دقیقه زمان به صورت تقریبی نیاز است.

اضطراب چیست؟

آیا آخرین باری که مضطرب شدید را به خاطر دارید؟ دلیل اضطراب خود را چه طور؟ اضطراب یک حالت روان شناختی ناخوشایند و مبهم است که با عباراتی نظیر دلشوره یا تشویش میان عموم افراد شناخته می شود. یکی از ویژگی های اضطراب مبهم بودن و ارتباط آن با نگرانی است.
فرد مضطرب حالتی از نگرانی، درماندگی، بی قراری و برانگیختگی را تجربه می کند؛ این موارد نشانه های روان شناختی اضطراب است اما اضطراب نشانه های فیزیکی دیگری همچون تعریق، لرزش اندام ها، حالت تهوع و استفراغ، درد در قفسه سینه و غیره را دارد.

هنگامی که اضطراب به صورت مزمن، شدید و غیرعادی تجربه شود، عملکرد فرد را در حیطه های مختلف زندگی، تحت تاثیر قرار می دهد. بر اساس آنچه در پژوهش ها آمده است، افراد کم درآمد از طبقات پایین جامعه، افراد میانسال و سال خورده بیش از سایر افراد مضطرب می شوند.

اضطراب مرگ چگونه اضطرابی است؟

اضطراب مرگ جز مفاهیم سخت و پیچیده بوده که تعریف آن کمی سخت است؛ به طور کلی هرگونه ترس از مردن خود یا دیگران، اضطراب مرگ است. تاناتوفوبیا نام دیگر اضطراب مرگ است.

 پژوهشگری به نام بلسکی، اضطراب مرگ را افکار، هیجانات و ترس های مرتبط با پایان زندگی یا مرگ می داند.
یکی از دلایلی که باعث می شود افراد اضطراب مرگ را تجربه کنند، ناشناخته بودن مرگ است؛ هرچیز ناشناخته ای باعث اضطراب می شود و نداشتن اطلاعات در مورد مرگ و جهان پس از آن نیز می تواند اضطراب ایجاد کند.

از نظر دیگر پژوهشگری به نام جونز، اضطراب مرگ یک ترس آگاهانه و البته ناخودآگاه از مرگ است. افرادی که ترس از مرگ را تجربه می کنند، به هنگام فکر کردن در مورد مرگ خود یا مرگ عزیزان، احساسات ناخوشایند زیادی را تجربه می کنند؛ آن ها ممکن است دچار تنش، لرزش اندام ها، تعریق، حالت تهوع و اضطراب شوند.

دلایل متفاوتی باعث تجربه اضطراب از مرگ می شود؛ ابتلا به یک بیماری صعب العلاج، تجربه دوره سنی میانسالی یا سالمندی، مشاهده فرآیند سخت مرگ در دیگران و غیره از دلایل تجربه اضطراب مرگ می باشد.

به طور خلاصه، برخی عوامل اثرگذار در ایجاد اضطراب مرگ شامل موارد زیر می شود:

 • ترس از مرگ ناگهانی یا طولانی مدت
 •  ترس از مرگ دردناک یا وحشتناک
 •  ترس از ناشناخته بودن مرگ
 •  ترس از دست دادن عزیزان در آینده
 • ترس ناشی از تجربیات زندگی دردناک یا منفی گذشته

چند نوع اضطراب مرگ داریم؟

بر اساس آنچه پیش تر اشاره کردیم، اضطراب مرگ، اضطرابی است که زندگی فرد را مختل کرده و بر عملکرد او تاثیر منفی می گذارد. رابرت لانگ پژوهشگری است که پس از بررسی اضطراب مرگ، سه نوع اضطراب مرگ را معرفی کرد؛ این سه نوع عبارت اند از:

اضطراب مرگ وجودی؛ این شکل از اضطراب قوی ترین حالت ترس از مرگ است؛ این اضطراب از آگاهی فرد به اینکه زندگی روزی به پایان می رسد، به دست می آید. محققان بر این باورند، زبان و تغییرات ارتباطی و رفتاری در ایجاد این اضطراب نقش دارد.
همچنین آگاهی فرد از احساس کامل هویت شخصی، توانایی پیش بینی آینده و ایجاد تمایز میان خود و دیگری از دیگر عوامل تاثیرگذار بر اضطراب مرگ وجودی  است.

اضطراب مرگ شکارچی

این حالت از اضطراب در صورت آسیب دیدن فرد چه به صورت روحی و چه به صورت جسمی به وجود می آید؛ احساس گناه ناخودآگاه با این حالت اضطراب در ارتباط است. تجربه گناه ناخودآگاه بر ایجاد انگیزه و انواع تصمیمات و اقدامات در جهت آسیب رساندن به دیگران در ارتباط است.

اضطراب مرگ درنده

ترس از آسیب دیدن با تجربه اضطراب مرگ درنده در ارتباط است؛ این حالت از اضطراب مرگ قدیمی ترین و ابتدایی ترین حالت ترس از مرگ است. این نوع از اضطراب، در موقعیت هایی که خطرناک است و بقای فرد تهدید می شود یا فرد باید به موقعیت خطرناک واکنش نشان دهد، برانگیخته می شود.

 

در صورتی که تمایل به ارزیابی میزان اضطراب مرگ در خود یا فرد دیگری داشته باشید، می توانید از نسخه آنلاین استاندارد و معتبر این تست استفاده کنید و از تفسیر جامع و دقیق آن بهره مند شوید.
تفسیر این تست شامل ارائه راهکارهایی در جهت کاهش اضطراب مرگ و بهبود وضعیت سلامت روان می باشد.

 
 

 

 

شروع آزمون بصورت آنلاین
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

تست اضطراب مرگ (FOD) چیست؟

تست اضطراب مرگ توسط کالت-لستر برای سنجش میازن ترس و اضطراب افراد از مرگ در غالب 32 سوال ساخته شده است.

مزایای انجام تست اضطراب مرگ (FOD) چیست؟

در تفسیر این تست علاوه بر آشنایی با میزان ترستان از مرگ، راهکارهایی برای کاهش این حس به شما داده شده است.

آیا تست اضطراب مرگ (FOD) معتبر است؟

بله، این تست در مطالعات و پژوهش های ایرانی و خارجی استفاده شده و در نتیجه دارای اعتبار بالایی است.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام