تست طرحواره های یانگ + تفسیر پیشرفته
پرسشنامه ترس از زایمان هارمن (CAQ)
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه ترس از زایمان هارمن (CAQ)

این پرسشنامه توسط هارمن ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی ترس از زایمان می باشد.

پرسشنامه ترس از زایمان هارمن (CAQ) دارای 14 سوال است.

ترس از زایمان

ترس از زایمان یک ترس شایع در زنان در دوران بارداری است؛ اغلب زنان یعنی حدود 90 درصد از آن ها، در دوره بارداری خود اضطراب را تجربه می کنند؛ اضطراب برخی کم و قابل کنترل اما اضطراب عده ای دیگر زیاد بوده و تبدیل به ترس شده و در این هنگام تبدیل به ترس می شود.

زمانی که اضطراب زایمان تبدیل به ترس شود می تواند پیامدهای منفی برای مادر باردار به همراه داشته باشد و بر عملکرد او تاثیر بگذارد. ترس از زایمان باعث فکر کردن و دل مشغولی مداوم به روز زایمان و نحوه زایمان می شود و این ترس تا اندازه ای پیش می رود که زن باردار به هیچ چیز به غیر از درد زایمان و روز زایمان فکر نمی کند.
یکی از راهکارهایی که زنان در این شرایط اتخاذ می کنند، زایمان به صورت سزارین و جلوگیری از درد حین زایمان است.

زنان به دلایل متفاوتی ممکن است از زایمان بترسند؛ تجربه ناخوشایند زایمان اول، مشاهده و شنیدن درد یا رنج ناشی از زایمان در دیگران، زایمان طولانی مدت، سقط جنین، تجربه برخی رویدادهای آسیب زا همچون تجاوز در دوره کودکی می تواند جز دلایل ترس از زایمان باشد.

البته تغییرات هورمونی و تغییر شرایط زندگی نیز می تواند مادر را مضطرب کند؛ گفته می شود شنیدن تجربیاتی در خصوص رویدادهای غیر منتظره در حین زایمان مانند مرگ مادر در حین زایمان، از بین رفتن تاثیر داروهای بیهوشی، نداشتن حامی و نبود افراد نزدیک همچون مادر به هنگام زایمان، سن کم مادر یا طرد شدن مادر از سوی جامعه می تواند باعث افزایش ترس از زایمان و دامن زدن به این ترس شود.
ویژگی های شخصیتی مادر همچون عزت نفس پایین، ابتلا به بیماری های روان شناختی همچون افسردگی و اضطراب با تجربه این ترس در ارتباط است.

ترس از زایمان تاثیرات منفی بر مادر دارد و باعث به تعویق انداختن زایمان می شود و به تعویق انداختن زایمان برای سلامتی مادر و جنین می باشد. همچنین مادر به دلیل ترس از زایمان ممکن است به فکر سقط کردن جنین باشد یا هیچ اقدامی برای بچه دار شدن نداشته باشد.

خوشبختانه اضطراب و ترس از زایمان قابل درمان است؛ مراجعه به روان شناس و شرکت در جلسات درمانی به درمان این ترس و کاهش نشانه های آن کمک می کند.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر ترس از زایمان داشته باشید، پیشنهاد می کنیم از این پرسشنامه استاندارد و معتبر استفاده کنید و به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.

 
 

 

 

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

این پرسشنامه با چه هدفی ساخته شده است؟

این پرسشنامه با هدف ارزیابی ترس از زایمان ساخته شده است.

دلایل ترس از زایمان چیست؟

تجربیات ناخوشایند، شنیدن تجربیات منفی دیگران و...

تاثیرات منفی ترس از زایمان چیست؟

سقط جنین، به تعویق انداختن زایمان و...

ترس از زایمان چیست؟

نوعی ترس شایع در زنان که مربوط به زایمان و درد زایمان است.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام