تست طرحواره های یانگ + تفسیر پیشرفته
پرسشنامه امنیت قضایی
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه امنیت قضایی

این پرسشنامه توسط لیلا مقتدایی و همکارانش ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی میزان احساس امنیت قضایی می باشد.

این پرسشنامه دارای 7 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه امنیت قضایی تایید شده است.

امنیت قضایی

شهروندان هر کشوری نیاز به تجربه امنیت و آرامش در آن کشور دارند؛ امنیت انواع مختلفی دارد که یکی از مهم ترین انواع آن امنیت قضایی می باشد. امنیت قضایی اشاره به حفظ جان، حیثیت، اموال و کلیه امور مادی و معنوی مرتبط با شهروندان در یک کشور دارد.

شهروندانی که امنیت قضایی را تجربه می کنند تحت حمایت قانون و صیانت قوه قضاییه کشور قرار می گیرند و قوه قضاییه موظف به تامین عدالت و تساوی برای عموم مردم جامعه می باشد. ایجاد و برقراری امنیت قضایی یکی از مهم ترین وظایف حاکمیت و دولت ها و نهاد مرتبط با آن می باشد.

کشورهای مختلف مجموعه قوانین متفاوتی در مورد امنیت قضایی برای شهروندان خود دارند؛ در قوانین و حقوق کشور ایران امنیت قضایی در مراحل پیش از دادرسی شامل مواردی همچون منع بازداشت غیر قانونی، در نظر گرفتن حقوق و تضمین ناظر بر احضار متهم، حق اطلاع از موضوع اتهام، حق داشتن وکیل و داشتن محدودیت در قرار بازداشت موقت و ... می باشد.

قانون گذاران تحت هر شرایطی باید به حقوق متهم و تامین امنیت قضایی توجه کنند؛ لازم به ذکر است نادیده گرفتن امنیت قضایی شهروندان با مجازات قانونی همراه خواهد بود. امنیت قضایی نباید صرفا در حد شعار باقی بماند و به اجرای آن توجه نشود.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی، اشخاص ذی نفع و ذی ربط جز دامنه افرادی که مشمول امنیت قضایی هستند، قرار می گیرند. امنیت قضایی جز مهم ترین مسائل است در نظام حقوقی کشور بوده و زمینه برای اجرای عدالت، کاهش مخاطرات و تهاجمات خارجی می شود.

برقراری امنیت قضایی باعث احقاق حقوق فراموش شده شهروندان می شود و برای آن ها آرامش و آسایش خاطر به همراه دارد. مسلما جامعه ای که در آن امنیت قضایی وجود داشته باشد، جامعه ای امن تر خواهد بود و شهروندان در چنین جامعه ای احساس بهتری خواهند داشت.

اگر نهاد های مربوطه برای ایجاد امنیت قضایی تلاش کنند به ایجاد فضای آرام و مسالمت آمیز برای شهروندان در سطح جامعه کمک می کنند. در نهایت هرچه امنیت قضایی بیشتر باشد، امکان رخداد رفتارهای غیر انسانی و تحقیر آمیز کمتر خواهد بود و شان و شخصیت انسان ها حتی در صورت ارتکاب جرم حفظ خواهد شد.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر امنیت قضایی داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید و به اطلاعات ارزشمندی در این زمینه دست پیدا کنید.

 
 

 

 

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

این پرسشنامه چند مولفه دارد؟

این پرسشنامه تک مولفه است.

هدف از ساخت این پرسشنامه چیست؟

ارزیابی امنیت قضایی هدف ساخت این پرسشنامه است.

آیا این پرسشنامه دارای اعتبار و روایی است؟

بله این پرسشنامه روایی و پایایی دارد.

آیا این پرسشنامه نمره گذاری دارد؟

بله این پرسشنامه نمره گذاری دارد.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام