پرسشنامه شدت هیجان لارسن
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه شدت هیجان لارسن

این پرسشنامه توسط لارسن در سال 1984 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی شدت هیجان افراد می باشد.

این پرسشنامه دارای 9 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه شدت هیجان لارسن تایید شده است.

هیجان چیست؟

احساسات و عواطفی که تجربه می کنیم در علم روان شناسی تحت عنوان هیجان مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند. در ساختار مغزی، بخش آمیگدال با هیجانات در ارتباط است. همه ی ما در موقعیت های مختلف هیجانات متفاوتی را تجربه می کنیم و نمی توان گفت انسانی وجود دارد که هرگز در تمام دوران حیاتش هیجان را تجربه نکند.

اگر هیجانات را در یک پیوستار در نظر بگیریم باید بگوییم که هیجانات طیف گسترده ای عواطف و احساسات منفی و مثبت را شامل می شوند. به عنوان مثال، یک شخص به دلیل کسب نمرات بالا در امتحان بسیار شاد و خوشحال است که شادی نوعی هیجان می باشد و فرد دیگر به علت اخراج شدن از محل کار ناراحت و غمگین است.
هیجانات همیشه ثابت نیستند؛ ممکن است در یک لحظه خیلی شاد باشیم و در لحظه دیگر با تغییر خلق، ناراحتی زیادی را تجربه کنیم. پس اگر بگوییم شدت هیجانات در یک فرد و در افراد مختلف متفاوت است، اشتباه نکرده ایم.

هیجانات برای ما انسان ها ارزش بقا و سازگاری دارند و در ذات مضر و بی فایده نیستند. در طول سالیان مختلف هیجانات به بقای انسان کمک کرده اند. دوست دارید بدانید چگونه؟ مثلا اگر خطری ما را تهدید کند و ما دچار استرس، اضطراب و ترس و عصبانیت نشویم، نمی توانیم از خودمان دفاع کنیم و خودمان را نجات دهیم؛ هیجان باعث می شود عکس العمل درستی از خود نشان دهیم.

نکته مهمی که در رابطه با هیجانات منفی وجود دارد این است که، هیجانات منفی بد نیستند؛ یعنی ما نیاز داریم در برخی مواقع غم را تجربه کنیم، ناراحت باشیم یا بترسیم؛ بنابراین قرار نیست همیشه یک انسان شاد و خوشحال باشیم، گاهی همین هیجانات منفی به ما کمک می کنند.

اما اگر در ابراز هیجانات ناتوان باشیم، نتوانیم هیجانات را به طور سالم تجربه کنیم، ممکن است دچار آسیب شویم. مثلا: علی در مقابل استرس آسیب پذیر است؛ زمانی که تحت فشار و استرس و قرار می گیرد عصبانی می شود و به دیگران پرخاش می کند. علی توانایی مدیریت هیجان و ابراز صحیح خشم را ندارد و در این صورت ممکن است دچار مشکلاتی شود.
یادگیری راهکارهای ابراز هیجان و مدیریت هیجان می تواند برای هر فردی مفید باشد.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر شدت هیجان در افراد را داشته باشید، می توانید از پرسشنامه استاندارد و معتبری که توسط لارسن ساخته شده است، استفاده کنید و به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

این پرسشنامه توسط چه کسی ساخته شده است؟

این پرسشنامه توسط لارسن ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه چیست؟

ارزیابی شدت هیجان هدف ساخت این پرسشنامه است.

آیا این تست روایی و پایایی دارد؟

بله این پرسشنامه روایی و پایایی دارد.

آیا این پرسشنامه نمره گذاری دارد؟

بله این پرسشنامه نمره گذاری دارد.

این پرسشنامه چند مولفه دارد؟

این پرسشنامه تک مولفه است.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام