پرسشنامه توانایی انجام پژوهش
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه توانایی انجام پژوهش

این پرسشنامه که 56 سوال دارد و بر اساس مقیاس لیکرت پنج درجه ای می باشد، قصد دارد احساس شما را نسبت به پژوهش که انجام می دهید، مورد سنجش قرار دهد.

گزینه های سوالات پرسشنامه توانایی انجام پژوهش حاوی عبارات خیلی کم، کم، متوسط، زیاد و خیلی زیاد می باشد. اگر جواب شما به سوالات خیلی کم است یک نمره برای آن در نظر بگیرید، کم دو نمره، متوسط سه نمره، زیاد چهار نمره و در نهایت خیلی زیاد پنج نمره دریافت خواهد کرد.

پژوهش ها با اهداف مختلفی توسط پژوهشگرها انجام می شوند. هدف از انجام پژوهش می تواند مختلف و متفاوت باشد، یک پژوهشگر برای گسترش دانش می تواند اقدام به پژوهش کند و پژوهشگر دیگر می تواند با هدف رفع نیاز فوری جامعه اقدام به پژوهش در مورد موضوع خاص کند. علاوه بر پژوهشگران که نخصص کافی در زمینه ی پژوهش دارند، افراد دیگر نیز با توجه به داشتن صلاحیت می توانند برای انجام پژوهش اقدام کنند. یک مثال بارز برای این افراد دانشجویان می باشند. دانشجویان نیز با کمک و راهنمایی یک فرد متخصص می توانند اقدام به انجام پژوهش با زمینه مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشند. اما قبل از انجام پژوهش در نظر گرفتن چند نکته ضروری می باشد. باید گفت که انجام پژوهش ها در هر زمینه ای که باشند، به هیچ وجه آسان نیست و قدم نهادن در این مسیر دشوار است.

البته دشوار بودن آن به معنای ناممکن بودن نیست و نباید گفت که انجام پژوهش نشدنی می باشد. فردی که در تلاش است به عنوان یک پژوهشگر یک محصول علمی را ارائه دهد و پژوهشی انجام دهد و نتیجه ی آن را در اختیار همگان بگذارد باید در ابتدای کار توانایی انجام پژوهش را داشته باشد. توانایی در پژوهش به موارد زیادی مربوط می شود. طرح یک موضوع درست و دقیق که قابلیت اجرا برای انجام پژوهش را داشته باشد در قدم اول و در دیگر قدم ها توانایی توضیح و بیان موضوع پژوهش و جمع آوری داده های مربوط به آن مهم است. علاوه بر تمام این موارد که باید با دقت بالا انجام شود و درصد خطا نداشته باشد و یا درصد خطای خیلی کمی داشته باشد، نحوه تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات پژوهش نیز مهم است.

انتخاب تجهیزات و موارد مناسب برای پژوهش در کنار مهم بودن آن ها زمان بر نیز هستند. گاها محققان و پژوهش گران برای انجام یک پژوهش در ابعاد گسترده تر علاوه بر صرف وقت زیاد که می تواند سال ها و یا ماه ها باشد، متحمل هزینه های زیاد مالی و مادی نیز می شوند. پس اگر در تلاشید که به عنوان یک محقق کار پژوهشی انجام دهید، تمامی موارد را در نظر گرفته و قبل از هر چیز صادقانه توانایی خود را در این مورد، ارزیابی کنید. با استفاده از این پرسشنامه می توانید به مواردی که باید قبل از انجام پژوهش در نظر بگیرید و مواردی که به ارزیابی توانایی شما منجر می شوند، پاسخ دهید. 

دانلود رایگان
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

هدف از طراحی پرسشنامه توانایی انجام پژوهش چیست؟

هدف این پرسشنامه، ارزیابی توانایی شما در پژوهش است.

مقیاس به کار برده شده در پرسشنامه توانایی انجام پژوهش چیست؟ لیکرت

لیکرت پنج درجه ای

پرسشنامه توانایی انجام پژوهش چیست؟

این پرسشنامه یک ابزار محقق ساخته است.

پرسشنامه توانایی انجام پژوهش دارای چند سوال است؟

پرسشنامه توانایی انجام پژوهش دارای 56 سوال می باشد.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام