تست طرحواره های یانگ + تفسیر پیشرفته
تست استروپ معنایی - سرعت توجه (SST)
 • توضیحات محصول
 • دیدگاه ها (0)
 • سوالات متداول

چرا باید تست استروپ معنایی - سرعت توجه (SST) را انجام دهم؟

 • این تست سرعت توجه انتخابی را ارزیابی می کند.
 • این تست به سنجش پردازش اطلاعات می پردازد.
 • این تست انعطاف پذیری و تغییر پذیری شناختی را ارزیابی می کند.
 • امکان کسب اطلاعات زیاد در مورد نحوه پردازش مغز را فراهم می کند.
 • به آزمودنی کمک می کند توانایی خود را برای غلبه بر تفکر سریع غریزی ارزیابی کند.
 • تصویری روشن از توانایی فرد برای توجه انتخابی و توانایی برخی از محرک ها برای فرار از کنترل توجه را ارائه می دهد.
 • این تست به ارزیابی کنترل تداخل و هماهنگی مجموعه فعالیت ها در افرادی که مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی هستند، کمک می کند.
 • این تست به تمایز افراد دچار آسیب مغزی از جمعیت عمومی کمک می کند.
 • از این تست برای ارزیابی توجه انتخابی در بیماران آسیب دیده مغزی استفاده می کنند.

ویژگی های تست استروپ معنایی - سرعت توجه (SST)

 • این تست 112 سوال دارد.
 • رده سنی نوجوان و بزرگسال می توانند این تست را انجام دهند.
 • برای پاسخ گویی به سوالات این پرسشنامه به زمان تقریبی 15 دقیقه نیاز دارید.

چه ویژگی این تست را از سایر تست های استروپ معنایی، متمایز می کند؟

پیش از هر چیز باید بدانید که تست های استروپ کنترل و سرعت توجه را مورد بررسی قرار می دهند. این تست، از رنگ - کلمه به عنوان ملاکی برای ارزیابی انعطاف پذیری ذهنی استفاده شده است.

این تست قادر به ارزیابی میزان توانایی فرد برای کنترل پاسخ های تکانشی می باشد.

تاریخچه تست استروپ معنایی - سرعت توجه (SST)

این تست در آزمایشگاه روان شناسی لایپزیک ساخته شده است. در ساخت این تست از نظریه مک کین کتل که در مورد اختلاف سرعت در خواندن کلمات و رنگ ها بود، استفاده شده است.

نسخه ابتدایی این تست تحت عنوان تداخل کلمه – رنگ شناخته می شود. بر این تست پس از بررسی و بازبینی تغییراتی اعمال شد و پس از اعمال تغییرات، تاثیر محتوای کلمات بر نوع پردازش اطلاعات مورد توجه قرار گرفت.

اثر استروپ به چه معناست؟

اثر استروپ یک پدیده ساده در مورد نحوه پردازش اطلاعات توسط مغز است؛ جان ریدلی استروپ نخستین فردی بود که واژه تخصصی اثر استروپ را در روان شناسی معرفی کرد. به طور کلی اثر استروپ، تاثیر محرک های نامرتبط را بر زمان واکنش محرک انتخابی ارزیابی می کند.
از اثر استروپ در مطالعات و پژوهش های بالینی متعدد استفاده می شود.

اثر استروپ و تست های استروپ

زمانی که اثر استروپ توسط جان ریدلی استروپ مطرح شد، انجام آزمایش ها و تحقیقاتی در زمینه استروپ معنایی گسترش پیدا کرد. یکی از کاربردهای اثر استروپ توانایی مهار تداخل شناختی در تحقیقات تجربی و بالینی است؛ این توانایی به چه معناست؟ یعنی فردی که قصد شناسایی یک محرک را دارد چگونه می تواند عوامل مختل کننده و مزاحم بر شناسایی محرک را شناسایی و کنترل کند.

در تست کلمه – رنگ که تست اصلی استروپ می باشد، آزمودنی باید رنگ لغات که زنگ های متفاوتی دارد را بدون توجه به معنایش به نام ببرد و در این حالت فقط 12 ثانیه زمان برای خواندن لغات دارد. برای هر کلمه درستی که خوانده می شود یک نمره مثبت در نظر گرفته می شود.

هرچه میزان خطا در این تست بیشتر باشد، اختلال در تمرکز و توجه بیشتر خواهد بود. نسخه حاضر در سایت ایکشو، تاثیر محتوای هیجانی و عاطفی واژه ها بر آزمودنی را مد نظر قرار می دهد.

لازم به ذکر است، استروپ معنایی یک تست مشخص و مجزا نیست و مجموعه تست های مختلفی بر پایه اثر استروپ وجود دارد؛ پس تست هایی که در زمینه استروپ وجود دارند از نظر تعداد رنگ های نمایش داده شده، نوع محرک ها، زمان محرک ها و فاصله میان دیده شدن محرک ها تفاوت دارند.

چرا اثر استروپ ایجاد می شود؟

پژوهشگران دلایل متفاوتی را برای ایجاد اثر استروپ معرفی کرده اند؛ برخی از مهم ترین دلایل ایجاد اثر استروپ شامل موارد زیر می شود:

نظریه خودکار بودن؛ بر مبنای این نظریه خواندن نسبت به تشخیص رنگ یک فرآیند خودکار در نظر گرفته می شود. این نظریه پردازش شناختی را شامل تفکر خودکار و کنترل شده می داند و به همین علت، محتوای کلمات خوانده شده می تواند بر پردازش رنگ توسط فرد تاثیر بگذارد.

نظریه سرعت پردازش؛ بر اساس این نظریه، پردازش برخی محرک ها سریع تر از سایر محرک ها می باشد. از آنجایی که در این تست، کلماتی که محتوای هیجانی دارند به نسبت دیگر کلمات خنثی، کندتر پردازش می شوند، سرعت معز در شناخت و پردازش رنگ ها بسته به محتوای کلمات می تواند تغییر کند.

نظریه توجه انتخابی؛ توجه انتخابی اشاره به این نکته دارد که ما به کدام محرک توجه کرده و کدام محرک را نادیده بگیریم. به عنوان مثال در مکانی که صدای تلوزیون، صدای بازی بچه ها و ... وجود دارد، توجه خود را معطوف به صدای تلوزیون کنیم.

در صورت تمایل به ارزیابی اثر استروپ، می توانید نسخه آنلاین تست استروپ معنایی - سرعت توجه (SST) را انجام داده و از تفسیر دقیق و جامع آن بهره مند شوید.

شروع آزمون بصورت آنلاین
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

تست استروپ معنایی - سرعت توجه (SST) چیست؟

این تست یک آزمون تصویری 112 سوالی است که در آزمایشگاه روانشناسی لایپزیک بود که بر اساس نظریه مک کین کتل در مورد اختلاف سرعت در خواندن کلمات و رنگ ها به وجود آمد.

کاربرد تست استروپ معنایی - سرعت توجه (SST) چیست؟

از تست استروپ برای سنجش انعطاف پذیری مغز، توجه انتخابی، سرعت پردازش به کار می رود. همچنین از این آزمون برای بررسی آسیب های مغزی یا برخی از اختلالات روانی از جمله: بیش فعالی، افسردگی، آلزایمر استفاده می شود.

اثر استروپ چیست؟

اثر استروپ یک آزمایش است که می گوید تداخل بین دو ویژگی مانند رنگ و کلمه می تواند زمان واکنش مغز را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال در این تست معنای کلمه زرد که با رنگ قرمز نوشته شده باشد، تداخل نموده و «سرعت تشخیص» آن را کاهش می دهد.

آیا تست استروپ، منشا علمی دارد؟

این تست بر اساس سه نظریه بسیار مهم: نظریه توجه انتخابی، نظریه سرعت پردازش و نظریه خودکار بودن ساخته شده است.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام