تست طرحواره های یانگ + تفسیر پیشرفته
پرسشنامه بیگانگی اجتماعی
 • توضیحات محصول
 • دیدگاه ها (0)
 • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه بیگانگی اجتماعی

این پرسشنامه با داشتن 24 سوال هدف بررسی میزان بیگانگی اجتماعی در افراد را در مولفه ها و ابعاد مختلف دارد.

ابعاد این پرسشنامه عبارت اند از:

 • بیگانگی از کار
 • بیگانگی از خود
 • بیگانگی از نهادهای اجتماعی
 • بیگانگی از روابط اجتماعی
 • بیگانگی از خانواده
 • احساس بی قدرتی
 • احساس بی ریشگی
 • احساس پوچ گرایی

پرسشنامه ی بیگانگی اجتماعی دارای روایی و پایایی و نمره گذاری می باشد.

حقیقت این است که برقراری ارتباط و تعامل با جامعه برای هر فردی لازم به نظر می رسد. برقراری ارتباط با جمعیت بزرگی از افراد برای برخی کار آسانی می باشد و برای برخی دیگر امری دشوار، که ممکن است دائما از انجام این کار اجتناب کنند. به نظر می رسد برقراری ارتباط برای افرادی که دارای ویژگی شخصیتی برون گرایی هستند، کاری آسان تر است. البته در این میان افرادی هم علاقمند به برقراری ارتباط با افراد و جامعه خود می باشند اما خود را برای این تعامل آماده نمی دانند و یا ممکمن است تصور کنند برای برقراری ارتباط مهارت های لازم را ندارند؛ خبر خوب برای این افراد این است که، با کمی مطالعه و ثبت نام در کلاس های مختلف می توانند مهارت های اجتماعی لازم را برای ارتباط گرفتن با دیگران بیاموزند و در پی آن به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند.

بیگانگی اجتماعی چیست؟

روان شناسان و جامعه شناسان، به یک مفهوم جدید در مورد اجتماع گریزی افراد رسیده اند و بر روی این مفهوم مطالعات زیادی انجام داده اند. افرادی وجود دارند که ممکن است از خود بیگانگی اجتماعی نشان دهند. این افراد تمایل به برقراری ارتباط با اجتماع خود را ندارند شاید به این علت که هنوز خود را از نظر ذهنی آماده برقراری ارتباط نمی دانند. افراد دارای بیگانگی اجتماعی احتمالا از پذیرفتن مسئولیت و تعهد در جامعه خود، اندکی ترس دارند.

ویژگی افرادی که دارای بیگانگی اجتماعی هستند

در افرادی که ویژگی بیگانگی اجتماعی دیده می شود، تمایل به دوری و اجتناب از قرار گرفتن در محیط های اجتماعی هم به خوبی دیده می شود. این افراد ممکن است هیچ تمایلی به برقراری رابطه با دوستان نداشته باشند و یا حتی مایل به کار و فعالیت در سازمان ها و نهاد های اجتماعی هم نباشند و حتی در صورتی که در یک نهاد اجتماعی کار کنند، ممکن است برخورد آن نهاد با خود را به دور از انصاف بدانند و در همان نهاد هم علاقه ای به برقراری ارتباط با همکاران خود نداشته باشند.

افراد با بیگانگی اجتماعی ممکن است در مورد معنای زندگی، هدفی که در زندگی دنبال می شود، ارزش های وجودی و حتی زندگی افراد پس از مرگ هم دچار شک و تردید های زیادی باشند. بیگانگی اجتماعی به طور مشخص ممکن است تاثیرات منفی بر روابط افراد با دیگران و حتی ارتباط میان فردی داشته باشد و در پی آن بیماری هایی همچون افسردگی و وضعیتی همچون انزوای اجتماعی توسط افراد تجربه شود.

اگر تمایل به ارزیابی مفهوم بیگانگی اجتماعی دارید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

پرسشنامه بیگانگی اجتماعی چیست؟

این پرسشنامه با هدف ارزیابی بیگانگی اجتماعی ساخته شده است.

آیا این پرسشنامه نمره گذاری دارد؟

بله، این پرسشنامه دارای نمره گذاری است.

آیا این پرسشنامه دارای اعتبار و روایی است؟

بله، این پرسشنامه دارای ثبات درونی و بیرونی است.

بیگانگی اجتماعی یعنی چه؟

بیگانگی اجتماعی را می توان نوعی عدم تمایل و عدم آمادگی به برقراری رابطه اجتماعی با افراد دانست.

مولفه های این پرسشنامه کدام اند؟

بیگانگی از کار، بیگانگی از خود، بیگانگی از نهادهای اجتماعی،بیگانگی از روابط اجتماعی، بیگانگی از خانواده، احساس بی قدرتی، احساس بی ریشگی، احساس پوچ گرایی.

این پرسشنامه چند سوال دارد؟

این پرسشنامه دارای 24 سوال است.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام