پرسشنامه خودگفتاری در ورزش زرواس
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه خودگفتاری در ورزش زرواس 

این پرسشنامه توسط زرواس و همکاران در سال 2007 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی خودگفتاری در ورزش می باشد.

این پرسشنامه دارای 11 سوال و دو بعد:

  • کارکرد شناختی یا آموزشی خودگفتاری
  • کارکرد انگیزشی خودگفتاری می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه خودگفتاری در ورزش تایید شده است.

کودک، نوجوان یا بزرگسال، فرقی نمی کند! عموما ما انسان ها دارای خود گفتاری هستیم. آیا تا به حال کودکی را دیده اید که مشغول صحبت کردن با خودش باشد؟ نوجوانی که با خودش و افکارش کلنجار می رود چه؟ حتی خودتان! تا به حال شده است که ساعت ها مشغول گفتگوی درونی با خودتان باشید؟ افکارتان را بالا و پایین کنید و در نهایت نتیجه گیری های مختلف داشته باشید؟

خود گفتاری همان گفتگوی درونی با خودمان است؛ با خود گفتاری یا گفتگوی شخصی موقعیت های مختلف را توصیف و تببین می کنیم و در مورد چیزهای مختلف نظر می دهیم و در نهایت تصمیم گیری می کنیم. یک سوال شما خودتان را فردی منفی نگر می دانید یا مثبت نگر؟ مثبت اندیشی یا منفی نگری بر گفتار درونی یا خود گفتاری تاثیر می گذارد؛ به عبارت ساده تر هرچه شما فرد خوش بین و مثبت اندیش تری باشید، گفتگوی درونیتان با خود مثبت تر و هر چه منفی نگرتر باشید، خودگفتاری شما منفی تر است.

محققان می گویند، خود گفتاری بر کارکرد و عملکرد ما تاثیر دارد. با تکیه بر نظر محققان می توانیم بگوییم خودگفتاری مثبت می تواند عملکرد ما را ارتقا بدهد و تاثیر مثبت تری بر نتایجی که به دست می آوریم، بگذارد. می دانید زمانی که می خواهیم یک کار مهم انجام دهیم، بهتر است با خود صحبت کنیم و به نوعی به خودمان انگیزه و امید بدهیم؟ خود گفتاری مثبت باعث ترغیب و تشویق ما به انجام کار، دستیابی به موفقیت و نتایج مثبت و در نهایت ارتقا انگیزه درونی می شود. یکی از موقعیت هایی که خود گفتاری در آن مهم است و تاثیر مثبت دارد، در میدان مسابقه برای ورزشکاران است.

زمانی که یک ورزشکار خود گفتاری مثبت داشته باشد، تمرکزش را بر زمان حال و در لحظه حفظ می کند و هر اتفاقی که در گذشته برای او رخ داده است را در گذشته نگه می دارد. خود گفتاری در ورزشکاران می تواند شامل یادآوری و اصلاح حرکات و انجام صحیح آن ها با خود باشد یا تکرار جملات انگیزشی مانند من می توانم، حتما انجامش می دهم و من مسابقه را خواهم برد باشد.

وقتی یک ورزشکار خود گفتاری مثبت داشته باشد، اجرای حرکات و وظایف برایش راحت تر می شود. خود گفتاری در ورزش های استقامتی، پرتاب کردن، اسکیت، بسکتبال و والیبال تاثیر مطلوب زیادی دارد. به منظور ارزیابی خود گفتاری در ورزش می توانید از این پرسشنامه معتبر و استاندارد استفاده کنید.

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

پرسشنامه خودگفتاری در ورزش زرواس چیست؟

ارزیابی خود گفتاری هدف ساخت این پرسشنامه است.

این پرسشنامه توسط چه کسی ساخته شده است؟

این پرسشنامه توسط زرواس ساخته شده است.

آیا این تست روایی و پایایی دارد؟

بله این پرسشنامه روایی و پایایی دارد.

آیا این پرسشنامه نمره گذاری دارد؟

بله این پرسشنامه نمره گذاری دارد.

این پرسشنامه چند مولفه دارد؟

این پرسشنامه دو مولفه دارد.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام