پرسشنامه سنجش هیجان
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه سنجش هیجان

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی شدت هیجان در افراد است.

این پرسشنامه دارای 9 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه سنجش هیجان تایید شده است.

به نظر شما موجود زنده ای در دنیا وجود دارد که به هیچ عنوان هیجان را تجربه نکند؟ معلوم است که خیر! هر موجود زنده ای دارای هیجان، عاطفه و احساس است اما می توان گفت، پیچیدگی هیجانات در انسان ها کمی بیشتر از دیگر موجودات زنده است. در علم روان شناسی، هیجان جز یکی از مهم ترین موضوعات است و در مباحث مختلفی نظیر انگیزش و هیجان مورد بررسی قرار می گیرد.
ویلیام جیمز روان شناس، جز اولین افرادی بود که در مورد هیجانات تحقیق کرد. همچنین داروین جز دیگر محققانی است که در مورد هیجان بررسی و ارزیابی هایی داشته است.

هیجان چیست؟

خیلی خلاصه و ساده بخواهیم هیجانات را تعریف کنیم، باید بگوییم هیجان همان احساس و عاطفه و واکنش های عاطفی است. آمیگدال در مغز مسئول درک و پردازش هیجانات است. هیجان از سه مولفه مهم تشکیل می شود؛ مولفه شناختی که شامل افکار و باورهای ما می شود، مولفه رفتاری که شامل حالت چهره و رفتار ما است و مولفه فیزیولوژیکی که شامل تغییرات جسمانی می شود.

ترس، خشم، شادی، غم، ناراحتی، عشق و نفرت بخشی از هیجانات ما هستند. لازم است بدانید، منظور از شور، احساس همان هیجان است. تجربه هیجانات بسته به موقعیتی که در آن قرار داریم می تواند متفاوت باشد. همچنین همه ی افراد در شرایط یکسان هیجانات یکسانی را از خود نشان نمی دهند.
یک موقعیت ممکن است برای یک نفر دلهره آور ولی برای دیگری هیجان آور باشد. همچنین شدت تجربه هیجانات در افراد مختلف است. برخی افراد تمایل به تجربه هیجان در سطح و شدت بالا دارند و دیگر افراد به هیچ عنوان هیجان طلب نیستند.

آیا درست است بگوییم هیجانات در قبال ما وظایفی دارند؟ در جواب این سوال باید بگوییم از گذشته با به امروز، نیاکان ما تجربیات سازگارانه ای با هیجانات داشته اند و خوب ما هم همین گونه هستیم. به عنوان مثال، زمانی که در موقعیت خطرناک و تهدیدی قرار می گیریم می ترسیم و همین ترس باعث می شود واکنش درستی از خود نشان دهیم و خودمان را از خطر حفظ کنیم. حتی زمانی که باید فورا تصمیم بگیریم، هیجانات کمک کننده هستند؛ یک فرد بدون هیجان یا ناآگاه از هیجان اغلب نمی تواند تصمیمات درستی در موقعیت های مختلف بگیرد.

شدت هیجانات در شما چگونه است؟ آیا یک فرد هیجان طلب هستید یا زندگی بدون هیجان را ترجیح می دهید؟ در صورتی که تمایل به ارزیابی شدت هیجانات در افراد داشتید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

هدف از ساخت این پرسشنامه چیست؟

ارزیابی شدت هیجانات هدف ساخت این پرسشنامه است.

آیا این پرسشنامه دارای اعتبار و روایی است؟

بله این پرسشنامه روایی و پایایی دارد.

این پرسشنامه چند سوال دارد؟

این پرسشنامه 9 سوال دارد.

آیا این پرسشنامه نمره گذاری دارد؟

بله، این پرسشنامه دارای نمره گذاری است.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام