بخش جدید تحت عنوان " تست های آنلاین " با تفسیر جامع در وبسایت ایکشو راه اندازی شد.
پرسشنامه کیفیت روابط پیرس (QRI)
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه کیفیت روابط پیرس (QRI) 

این پرسشنامه توسط پیرس و همکاران در سال 1991 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی کیفیت روابط می باشد.

این پرسشنامه دارای 25 سوال و 3 زیر مقیاس:

  • حمایت اجتماعی ادراک شده
  • تعارض‌های بین فردی
  • عمق روابط می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه کیفیت روابط (QRI) تایید شده است.

یک فایل مقاله نیز ضمیمه شده است.

کیفیت روابط

سلامت روان و سلامت جسم تحت تاثیر عوامل مختلف محیطی یا ژنتیکی ممکن است کاهش پیدا کند؛ روان شناسان همواره در پی یافتن عوامل تاثیر گذار مثبت بر سلامت روان بوده اند. یکی از مواردی که می تواند برای افراد و سلامت روان آن ها مثمر الثمر باشد، برقراری ارتباط با دیگران و دوری از انزوا است.

روابط انسانی از بدو تاریخ تا به اکنون اشکال مختلفی داشته است؛ در سال های اخیر با پیشرفت فناوری و تکنولوژی های روز، شاهد تغییرات زیادی در روابط انسانی بوده ایم به طوری که می توان گفت، دهه های کنونی در برگیرنده متفاوت ترین نوع روابط انسانی بوده است.

همان طور که خود می دانید و ما اکنون به آن اشاره می کنیم، ابزار های نوین ارتباطی همچون رادیو، تلوزیون و از همه مهم تر موبایل و شبکه های اجتماعی نقش تعیین کننده ای در میزان، شدت و کیفیت روابط داشته اند و این مسئله ذهن روان شناسان و جامعه شناسان را تا حدی به خود مشغول کرده است.

به صورت خلاصه، این ابزارها به همان میزان که برای افراد و روابط آن ها می تواند مفید باشد، در صورتی که درست مورد استفاده قرار نگیرد می توانند آسیب زا باشد. پس بر اساس آنچه گفتیم، کیفیت روابط متشکل از یک سازه چند بعدی و سطح بالا است که این در این سازه همه چیز به یک دیگر مرتبط می شود.

کیفیت روابط در برگیرنده مواردی همچون اعتماد، رضایتمندی و تعهد است؛ روابطی که در آن این موارد وجود داشته باشد، روابطی پایدار خواهد بود که افراد در آن آرامش خاطر و سطح بالایی از کیفیت زندگی را تجربه می کنند. جالب است بدانید، بر اساس نتایج پژوهش های صورت گرفته، برقراری رابطه با دیگران می تواند از شدت نشانه های افسردگی، اضطراب و تنش کم کند و از همین رو می توان گفت که برقراری رابطه با دیگران تاثیر زیادی بر سلامت روان دارد.

در این پرسشنامه پیرس و همکارانش کیفیت روابط را از سه بعد مورد بررسی قرار داده اند؛ آن ها کیفیت روابط را با مواردی همچون عمق رابطه، تعارض های بین فردی که ممکن است در هر رابطه ای وجود داشته باشد و میزان حمایت اجتماعی ادراک شده در ارتباط می دانند.

در صورتی که تمایل به ارزیابی کیفیت روابط داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر که توسط این محقق و همکارانش ساخته شده است، استفاده کنید.

 
 

 

 

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

پرسشنامه کیفیت روابط پیرس (QRI) چیست؟

ارزیابی کیفیت روابط هدف ساخت این پرسشنامه است.

آیا این پرسشنامه نمره گذاری دارد؟

بله این پرسشنامه نمره گذاری دارد.

آیا این پرسشنامه دارای اعتبار و روایی است؟

بله این پرسشنامه روایی و اعتبار دارد.

این پرسشنامه توسط چه کسی ساخته شده است؟

این پرسشنامه توسط پیرس و همکاران ساخته شده است.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام