پرسشنامه مقیاس شناور بودن (FEQ)
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

معرفی پرسشنامه مقیاس شناور بودن (FEQ)

این پرسشنامه توسط رين رگ، وولمبر و ایگسر ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی تجربه شناور بودن است.

این پرسشنامه دارای 10 سوال و دو بعد:

  • سیالی عملکرد
  • جذب در فعالیت می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه شناور بودن (FEQ) تایید شده است.

نحوه برخورد ما با مسائل و اتفاقاتی که در طول روز با آن ها مواجه می شویم، متفاوت است. هر فردی بر اساس دیدگاهی که دارد به مسائل و مشکلات به شیوه خاص خودش می پردازد. همچنین ما انسان ها در انجام فعالیت های مختلف عملکرد متفاوتی از خود نشان می دهیم، حتی ممکن است عملکرد ما در یک موقعیت با موقعیت دیگر متفاوت باشد.

شناور بودن یعنی چه؟

شناور بودن به عنوان یک متغیر مورد ارزیابی محققان و روان شناسان قرار گرفته است. تحقیقات اولیه در مورد شناور بودن به سال 1970 بر می گردد. از نظر محققان، شناور بودن حالتی از لذت درونی عمیق و جذب شناختی است. شناور بودن را بخشی جدا نشدنی از رویکرد لذت گرایانه نسبت به کارکرد بهینه در حیطه روان شناسی مثبت در نظر گرفته اند؛ سلیگمن به عنوان یک روان شناس در این زمینه تحقیقاتی انجام داده است.

از نظر (جکسون و اکلند، 2002)، شناور بودن می تواند به صورت حالت، منش یا تمایل خاص در نظر گرفته شود و مورد ارزیابی قرار بگیرد. تجربیات مرتبط با شناور بودن اگر زیاد یا شدید باشند، بر بهزیستی روانی، عملکرد فرد در کار یا مطالعه تاثیر می گذارد. اگر فرد در حین مطالعه یا کار شناور بودن را تجربه کند، احتمالا تمرکز بیشتری را خواهد داشت و عملکردش ارتقا پیدا خواهد کرد. یک فردی که شناور بودن را تجربه می کند ممکن است آنقدر غرق در انجام کار شود به نوعی جذب فعالیت شود که گذر زمان را احساس نکند.

به عنوان نمونه دانشجویی را در نظر بگیرید که شناور بودن را در فعالیت درس خواندن تجربه می کند؛ او از زمانی که شروع به درس خواندن می کند تا انتهای زمانی که برای درس خواندن در نظر گرفته، با تمرکز بالا مطالب را می خواند و مرور می کند. او آنقدر سرگرم حل مسائل درسی است که گذر زمان را متوجه نمی شود و به نوعی در درس خواندن غرق می شود. تا به حال برایتان پیش آمده در حین مطالعه یا انجام کار آنقدر غرق در کار شوید که ندانید ساعت چند است یا در اطرافتان چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و چند ساعت مشغول کار بوده اید؟ این همان حالتی از شناور بودن می باشد.

سیالی عملکرد و جذب در فعالیت دو مولفه مرتبط با شناور بودن می باشد. در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر تجربیات شناور بودن داشتید، می توانید از پرسشنامه استاندارد و معتبر شناور بودن (FEQ) استفاده کنید.

خرید و دانلود مستقیم
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

پرسشنامه مقیاس شناور بودن (FEQ) چیست؟

این پرسشنامه توسط رين رگ، وولمبر و ایگسر ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه چیست؟

ارزیابی تجربیات شناور بودن هدف ساخت این پرسشنامه است.

آیا این پرسشنامه دارای اعتبار و روایی است؟

بله این پرسشنامه روایی و پایایی دارد.

این پرسشنامه چند مولفه دارد؟

این پرسشنامه 2 مولفه دارد.

آیا این پرسشنامه نمره گذاری دارد؟

بله این پرسشنامه نمره گذاری دارد.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام