تست طرحواره های یانگ + تفسیر پیشرفته
تست هوش هیجانی (EQ) شات
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (1)
  • سوالات متداول

چرا باید تست هوش هیجانی (EQ)  شات را انجام دهم؟

اگر به دنبال موفقیت، افزایش عملکرد شغلی و تحصیلی خود هستید، پیشنهاد می کنیم این تست را انجام دهید و این مسئله یکی از دلابل چرایی انجام تست هوش هیجانی شات (EQ)  است. تست هوش هیجانی شات، یک آزمون معتبر در زمینه سنجش و ارزیابی هوش هیجانی است.

از آنجایی که هوش هیجانی یک مولفه کلیدی و تاثیر گذار بر موفقیت است، از این تست در مشاوره استخدام شغلی، مشاوره تحصیلی، مطالعات و پژوهش های علمی و... استفاده می شود.

تست هوش هیجانی (EQ) چه ویژگی هایی دارد؟

این تست در ابتدا دارای 62 عبارت بود که پس از بازبینی سوالات آن به 33 عبارت تقلیل پیدا کرد و در نهایت نسخه حاضر دارای 33 سوال است. در این تست سه مولفه، تنظیم هیجانی، ارزیابی ابراز هیجان خود و دیگران و بهره جویی از هیجان در حل مسائل مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در این پرسشنامه تنظیم هیجان مورد ارزیابی قرار می گیرد و منظور از تنظیم هیجان توانایی مواجهه سازگارانه با هیجانات منفی یا مخالف و استفاده از روش های خود تنظیمی می باشد.

ارزیابی بیان هیجان به عنوان دیگر مولفه ی این تست به معنای، توانایی تشخیص و فهم هیجانات خود و دیگران می باشد. بهره برداری هیجانی هم شامل استفاده از اطلاعات هیجانی در تفکر، حل مسئله و عمل می باشد.

آزمودنی برای پاسخ به سوالات این پرسشنامه به پانزده دقیقه زمان به صورت تقریبی نیاز دارد؛ توجه داشته باشید محیطی که آزمودنی در آن آزمون می دهد باید آرام و به دور از هر تنش و استرسی باشد. عوامل استرس زای محیطی و فردی می تواند بر نتیجه تست تاثیر بگذارد.

تست هوش هیجانی (EQ) چگونه تستی است؟

تست هوش هیجانی تستی است که بتواند هوش هیجانی و مولفه های مرتبط با آن را مورد ارزیابی قرار دهد.

در گذشته توجه پژوهشگران و عموم افراد جامعه معطوف به هوش منطقی بود و تصور می شد که این هوش نقش مهمی در موفقیت دارد؛ اما امروزه پژوهشگر ها به یافته های جدیدی در مورد دیگر انواع هوش و تاثیر آن بر موفقیت دست یافته اند.

علاوه بر دیگر انواع هوش، هوش هیجانی که اشاره به تسلط بر هیجانات و عواطف دارد، نقش مهمی را در موفقیت های شغلی و تحصیلی ایفا می کند.

هوش هیجانی، هوشی نیست که در مدرسه یا دانشگاه تدریس شود؛ این هوش متمرکز بر خصوصیات فردی و شایستگی های هیجانی است، بنابراین ارزیابی و اندازه گیری این نوع هوش می تواند عملکرد افراد را تحت تاثیر قرار دهد و مسیر زندگی فرد را به سمت توسعه و رشد تغییر دهد.
بنابراین، ارزیابی هوش هیجانی به وسیله آزمون های هوش هیجانی به افراد در جهت ارتقای عملکرد پیشنهاد می شود.

تاریخچه تست هوش هیجانی (EQ) شات

تست هوش هیجانی شات توسط پژوهشگری به نام شات و همکارانش در سال 1998 ساخته شده است. شات برای طراحی و ساخت این آزمون از الگوی سه مولفه ای و مدل هوش هیجانی سالووی و مایر که در سال 1990 ساخته شده بود، استفاده کرد.

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی یکی از مهم ترین انواع هوش می باشد. این هوش نقش مهمی را در برقراری ارتباطات اجتماعی ایفا می کند و منجر به بهبود تعاملات اجتماعی می شود. هوش هیجانی و دیگر اصطلاحاتی همچون رهبری هیجانی، بهره هیجانی و بهره هوش هیجانی که با هوش هیجانی در ارتباط می باشند به توانایی فرد برای تشخیص هیجانات خود و دیگران گفته می شود.

به عبارت ساده تر، فردی که هوش هیجانی بالایی دارد، احساسات و هیجاناتش را می شناسد و در درک و شناسایی احساسات و عواطف دیگران نیز توانایی بالایی دارد.

هیجانات و اطلاعات هیجانی، نقش مهمی در هدایت تفکر و افکار دارند؛ هر فردی برای سازگاری با محیط و دستیابی به اهداف شخصی نیاز به درک و شناخت هیجانات دارد.

گلمن از جمله پژوهشگرانی بود که هوش هیجانی را مورد مطالعه و بررسی قرار داد؛ او هوش هیجانی را مهارت، قابلیت و استعدادی تعریف کرد که تمام توانایی های فردی را شامل می شود.

او یک مدل 5 مولفه ای برای هوش هیجانی ترسیم کرد؛ بر اساس این مدل، هوش هیجانی با مولفه هایی همچون، خودآگاهی، خود مدیریتی، خود انگیزشی، دیگر آگاهی که اشاره به تشخیص و درک هیجانات و احساسات دیگران دارد و دیگر مدیریتی که مدیریت رابطه با دیگران را شامل می شود، در ارتباط است.

هوش هیجانی با چه مولفه هایی در ارتباط است؟

با استناد بر نتایج پژوهش های انجام شده در زمینه هوش هیجانی باید بگوییم هوش هیجانی با سلامت روانی و سلامت جسمانی در ارتباط است. گفته می شود کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند از نظر سلامت روانی و جسمانی در وضعیت مطلوب تری قرار می گیرند.

همچنین، هوش هیجانی با عملکرد در ارتباط بوده و هوش هیجانی بالا زمینه را برای ارتقای عملکرد شغلی و تحصیلی فراهم می کند. هوش هیجانی بر روابط زناشویی، صمیمیت و سازگاری زناشویی نیز تاثیر می گذارد.

عزت نفس دیگر مولفه مرتبط با هوش هیجانی است؛ هرچه میزان هوش هیجانی بالاتر باشد، عزت نفس و اعتماد به نفس بیشتر خواهد بود.

در صورتی که تمایل به ارزیابی هوش هیجانی با توجه به مولفه های گفته شده داشته باشید، می توانید نسخه آنلاین تست هوش هیجانی (EQ) شات را در سایت ایکشو انجام دهید و پس از پاسخ به سوالات، تفسیر کامل، دقیق و پیشرفته آن را بلافاصله دریافت کنید.

شروع آزمون بصورت آنلاین
خرید مستقیم
خرید مستقیم
2 هفته قبل

عالی بود. سپاس

نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

تست هوش هیجانی (EQ) شات چیست؟

تست هوش هیجانی (EQ) شات، یک آزمون 33 سوالی است که بر اساس مدل هوش هیجانی سالووی و مایر ساخته شده است.

کاربرد تست هوش هیجانی (EQ) شات چیست؟

از این تست برای سنجش هوش هیجانی کلی استفاده می شود که برای مشاوره شغلی، تحصیلی و خودشناسی کاربرد دارد.

آیا تست هوش هیجانی (EQ) شات اعتبار دارد؟

بله، از این آزمون به کرات در منابع داخلی و خارجی استفاده شده است، بنابر این از اعتبار خوبی هم برخوردار است.

آیا تست هوش هیجانی (EQ) شات همه ابعاد هوش هیجانی را می سنجد؟

خیر، این تست فقط هوش هیجانی کلی شما را مورد سنجش قرار می دهد، برای اینکه 15 مولفه از هوش هیجانی خود را بسنجید می توانید از تست هوش هیجانی بار آن استفاده نمایید.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام