تست طرحواره های یانگ + تفسیر پیشرفته
تست اهمال کاری تاکمن (TPS)
  • توضیحات محصول
  • دیدگاه ها (0)
  • سوالات متداول

چرا باید تست اهمال کاری تاکمن (TPS) را انجام دهم؟

برای سنجش میزان اهمال کاری خود و همچنین راهکارهایی جهت بهبود آن، میتوانید تست اهمال کاری تاکمن (TPS) که بسیار معتبر است، انجام دهید. این تست در پژوهش ها و مطالعات علمی، مشاوره تحصیلی و مشاوره شغلی کاربرد دارد.

ویژگی های تست اهمال کاری تاکمن (TPS)

  • این تست دارای 16 سوال است.
  • انجام این تست برای گروه سنی نوجوان و بزرگسال مناسب است.
  • آزمودنی بر مبنای یک طیف لیکرت چهار گزینه ای که شامل گزینه های مطمئنا این چنین نیستم، این تمایل در من وجود ندارد، این تمایل در من وجود دارد و مطمئنا این چنین هستم به سوالات پاسخ می دهد.
  • پاسخ دادن به سوالات این پرسشنامه به پنج دقیقه زمان به صورت تقریبی نیاز دارد.
  • تفسیر این تست دارای راهکارهایی برای بهبود اهمال کاری است.

تاریخچه تست اهمال کاری تامن (TPS)

این تست توسط تاکمن در سال 1991 طراحی و ساخته شد. هدف تاکمن از ساخت این تست، ارزیابی میزان اهمال کاری در افراد بود.

این تست در سال 2001 میلادی در دانشگاه تورنتو بر گروهی از دانشجویان با هدف ارزیابی میزان اهمال کاری در آن ها اجرا و هنجاریابی شد.

اهمال کاری یعنی چه؟

قطعا برای شما هم پیش آمده است که در برخی روزها حوصله انجام کاری را نداشته باشید و با جملاتی مانند: " یک ساعت دیگر این کار را انجام می دهم، شب یا فردا زمان مناسب تری برای انجام این کار است یا حتما از این شنبه شروع می کنم"، انجام کار را به تعویق انداخته باشید. به تعویق انداختن کارها همان اهمال کاری است که که ما در زبان عامیانه به آن تنبلی می گوییم!

وقتی انجام یک کار را به تعویق و تاخیر می اندازیم و در واقع برای انجام آن تعلل می کنیم، اهمال کاری کرده ایم. اهمال کاری به تاخیر انداختن کار ها بدون هیچ دلیل منطقی و توجیه قابل قبولی است.

همه ی افراد اهمال کار ترجیح می دهند انجام کارهای ضروری خود را به عقب بیندازند و به سراغ انجام کارهایی بروند که کم اهمیت تر است یا انجام آن ها ضرورتی ندارد؛ به عبارت ساده تر، فرد ترجیح می دهد کاری را انجام دهد که رنج کمتر و لذت بیشتری داشته باشد.

تکرار مکرر اهمال کاری تبدیل به عادت شده و در این موقعیت اهمال کاری جزئی از سبک زندگی فرد می شود و اینجاست که اجتناب از اهمال کاری برای فرد سخت می شود و پیامد های منفی این رفتار گریبان گیر فرد خواهد شد و زندگی او را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مهم ترین پیامد اهمال کاری بر زندگی فرد، بی نظمی است!

اهمال کاری به دلایل متفاوتی ممکن است صورت بگیرد، یکی از دلایل اهمال کاری، کمال گرایی بیش از اندازه است؛ فردی که دوست دارد همه چیز را تمام و کمال و بر اساس بالاترین استانداردها انجام دهد، کارها را به تعویق می اندازد تا زمان بهتری را برای انجام کار با حداکثر کیفیت پیدا کند.

دیگر عاملی که بر ایجاد اهمال کاری نقش دارد، ناتوانی فرد در مدیریت زمان است؛ فردی که نتواند زمان را به درستی مدیریت کند، اولویت بندی و برنامه ریزی برای انجام کارها داشته باشد، انجام فعالیت ها را به زمان های مختلف موکول می کند و در نتیجه اهمال کاری جزئی از روتین روزانه او می شود.

چرا اهمال کاری می کنیم؟

متخصصان پس از انجام پژوهش های مختلف، دو علت مهم برای اهمال کاری در افراد ذکر کرده اند:

  1. علت اول با آسیب هایی روانی که شخص اهمال کار تجربه کرده است، در ارتباط است؛ به عنوان مثال، عزت نفس پایین، خود سرزنش گری، عدم صبر و عجول بودن، کمال گرایی بیش از اندازه، خود کم بینی، نداشتن قاطعیت، مصمم نبودن، اعتماد به نفس کم و غیره در اهمال کاری نقش دارد.
  2. علت دوم با آسیب های محیطی که فرد اهمال کار تجربه کرده است، در ارتباط است؛ مثلا نداشتن احساس مسئولیت پذیری، عدم تسلط کافی بر فعالیت ها، ذهنیت منفی فرد نسبت به کار و فعالیت، لجبازی کردن با دیگران و... جز علل محیطی آسیب رسان است که فرد را از انجام به موقع کارها باز می دارد.

به گفته روان شناسان، اهمال کاری یک آسیب روانی با پیامد های منفی تاثیر گذار بر زندگی است.

خوشبختانه با استفاده از تست های روان شناختی معتبر می توان اهمال کاری را در افراد ارزیابی کرد و در صورت لزوم راهکارهایی را برای کاهش و اصلاح این آسیب روانی در پیش گرفت.

در صورتی که تمایل به ارزیابی میزان اهمال کاری داشته باشید، می توانید نسخه آنلاین تست اهمال کاری تاکمن (TPS) را در سایت ایکشو انجام دهید و تفسیر دقیق و جامع آن که شامل راهکارهایی برای مقابله با اهمال کاری می شود را دریافت کنید.

شروع آزمون بصورت آنلاین
نظر خود را راجع به این فایل برای ما بنویسید.

شماره همراه و ایمیل شما به نمایش عمومی قرار نخواهد گرفت

تست اهمال کاری تاکمن (TPS) چیست؟

این تست با 16 سوال به سنجش میازن اهمال کاری افراد میپردازد و توسط تاکمن ساخته شده است.

اهمال کاری به چه معناست؟

اهمال کاری به معنی تعوق انداختن کارها و تاخیر در انجام کارهاست.

کاربرد تست اهمال کاری تاکمن (TPS) چیست؟

در این آزمون علاوه بر آگاه شدن از میزان اهمال کاریتان، راهکارهایی جهت کاهش آن دریافت خواهید کرد.

آیا تست اهمال کاری تاکمن (TPS) معتبر است؟

بله، از این تست هم در داخل ایران و هم در خارج بسیار استفاده شده و از اعتبار بالایی برخوردار است.

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در تلگرام